Warsztaty językowe

WAKACYJNE WARSZTATY JĘZYKOWE W JAGIELLONCE

W dniach 24 czerwca – 5 lipca 2019 roku w Płocku już po raz osiemnasty odbywały się wakacyjne warsztaty języka angielskiego. Prowadzącymi były doświadczone amerykańskie nauczycielki – Maureen Reidenbach, Joanne Cearbaugh i Marlynn Hammond – wszystkie trzy panie pochodzą z Fort Wayne w stanie Indiana – amerykańskiego miasta partnerskiego Płocka. Warsztaty odbywały się w Jagiellonce, a głównym organizatorem był Urząd Miasta Płocka. Odbiorcą warsztatów byli płoccy uczniowie. Zajęcia podzielone były na kategorie wiekowe: 7-9, 10-12, 13-15 oraz 16-18. W tym roku warsztaty cieszyły się rekordową popularnością – zapisało się ponad 320 uczestników.

Uczniowie mieli okazję, by uczyć się języka angielskiego i zdobywać wiedzę o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej od rodzimych użytkowników języka angielskiego. Zajęcia miały charakter konwersacyjny – uczniowie dużo rozmawiali na temat kulturowych różnic między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ćwicząc przy tym gramatykę i wzbogacając zasób słownictwa, także o amerykańskie idiomy. W programie dla młodszych uczniów pojawiły się gry i zabawy, podczas gdy starsi uczniowie dyskutowali na trudne, często kontrowersyjne, tematy, poszerzając przy tym wiedzę o amerykańskiej geografii i historii. Nauczycielki z Fort Wayne bardzo wysoko oceniły współpracę z polskimi uczniami, były pod wrażeniem zaangażowania i umiejętności uczestników kursu. Podczas pobytu zwiedziły nasze miasto, ale spędziły też kilka dni w Warszawie i w Trójmieście. Możliwość pobytu w Polsce i pracy z polskimi uczniami określiły jako bardzo cenne i pouczające doświadczenie.

Warsztaty są bardzo istotną i interesującą formą współpracy między Płockiem a Fort Wayne. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję wakacyjnych warsztatów z amerykańskimi nauczycielami, która odbędzie się w 2020 roku.