Wydarzenia
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/rajd_niep18
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/kpl18

 

 Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY W DNIU 10 LISTOPADA WZIĘLI UDZIAŁ W XXVII "RAJDZIE NIEPODLEGŁOŚCI"

DOROCZNIE ORGANIZOWANYM PRZEZ PŁOCKI ODDZIAŁ PTTK, STOWARZYSZENIE JAGIELLOŃCZYKÓW I LO IM. WŁ. JAGIEŁŁY. 

 

W AULI SZKOLNEJ UCZESTNICY RAJDU ODŚPIEWALI HYMN PAŃSTWOWY ORAZ HYMN JAGIELLONKI,

OBEJRZELI PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ POŚWIĘCONĄ MŁODZIEŻY PŁOCKICH SZKÓŁ, KTÓRA BRAŁA UDZIAŁ W WALKACH O NIEPODLEGŁOŚĆ

ORAZ W OBRONIE GRANIC NIEPODLEGŁEJ POLSKI.  

 

NASTĘPNIE UCZNIOWIE ODDALI HOŁD BOJOWNIKOM O WOLNOŚĆ, ZAPALAJĄC ZNICZE W MIEJSCACH PAMIĘCI W NASZEJ SZKOLE,

A POTEM PRZEMASZEROWALI DO KOPCA HARCERZY PRZY UL. TARGOWEJ.

{gallery}galerie/rajd_niep18{/gallery}

 

KOPIEC TEN, ZWANY TEŻ BRATNIĄ MOGIŁĄ, JEST MIEJSCEM POCHÓWKU OK. 200 PŁOCCZAN, KTÓRZY ZGINĘLI W DNIACH 18-19 SIERPNIA 1920 ROKU W OBRONIE PŁOCKA PRZED NAJAZDEM BOLSZEWICKIM. W MOGILE SPOCZYWAJĄ PRAWDOPODOBNIE TAKŻE CIAŁA NAJEŹDŹCÓW.

PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ WŁADZE KOMUNISTYCZNE USIŁOWAŁY ZLIKWIDOWAĆ TO MIEJSCE, WÓWCZAS PŁOCCY HARCERZE UMIEŚCILI NA SZCZYCIE KOPCA KRZYŻ HARCERSKI, DZIĘKI TEMU UDAŁO SIĘ URATOWAĆ MOGIŁĘ, A OD TEGO CZASU PRZYJĘŁA SIĘ NAZWA "KOPIEC HARCERZY", ZAMIAST "BRATNIA MOGIŁA".  

 

NA MIEJSCU JAGIELLOŃCZYCY ODDALI CHWILĄ CISZY HOŁD SPOCZYWAJĄCYM W MOGILE OBROŃCOM PŁOCKA I ZAPALILI ZNICZE.  

 

I MIEJSCE W RAJDZIE NIEPODLEGŁOŚCI ZAJĘŁO

SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE PTTK "SZOP" Z NASZEJ SZKOŁY - 116 UCZESTNIKÓW.

ZWYCIĘZCY ZOSTALI UHONOROWANI SPECJALNYM DYPLOMEM

ORAZ PUCHARAMI UFUNDOWANYMI M.IN. PRZEZ PREZESA STOWARZYSZENIA JAGIELLOŃCZYKÓW.

 

   

 

PO ZAKOŃCZENIU RAJDU W AULI JAGIELLONKI ODBYŁ SIĘ KONKURS PIEŚNI LEGIONOWYCH,

W KTÓRYM JAGIELLONKĘ REPREZENTOWAŁY DWIE UCZENNICE - SARA BISPING-JANIAK Z KLASY 3GA ORAZ ZUZANNA DOBACZEWSKA Z KLASY IH

- OBIE ZAJĘŁY EX AEQUO III MIEJSCE.


{gallery}galerie/kpl18{/gallery}

Koordynatorki tegorocznego Rajdu ze strony szkoły - Pani Profesor Elżbieta Berent i Pani Profesor Anna Stachowicz - dziękują wychowawcom klas pierwszych oraz młodzieży za udział w tym niezwykłym wydarzeniu.