DZIEŃ MŁODEGO NAUKOWCA W JAGIELLONCE – RATUJ! POTRAFISZ!

21 listopada w naszej szkole królowała nauka i dobra zabawa. Uczniowie klas przyrodniczych i matematycznych wzięli aktywny udział w spotkaniach pod wspólnym hasłem: Ratuj-Potrafisz!

Mieliśmy możliwość wysłuchania intrygującego wykładu pana Krzysztofa Buczkowskiego – wiceprezesa Wodociągów Płockich, który wskazał jak każdy z nas może ratować wodę.

Pan Przemysław Garstka – energetyk zasypał widzów danymi dotyczącymi źródeł pozyskiwania energii i jej zużywania: około 25% produkowanej energii elektrycznej zużywają nasze domy! Wiemy już, że samochody z silnikiem spalinowym są w szybkim odwrocie.

Ratownicy wodni zachęcali nas do ratowania innych, jak samemu zostać ratownikiem.

Dietetyk pani Paula Gosa uświadomiła nam, jak nasza dieta wpływa na … klimat! Okazuje się, że  konsumpcja mięsa (szczególnie czerwonego) jest w podobnym stopniu szkodliwa dla naszych organizmów jak np. palenie tytoniu. Dodatkowo jest źródłem produkcji CO2 i pociąga za sobą olbrzymie koszty energetyczne.

Młodzi naukowcy z Jagi zaproponowali działania, które pozwalają zaoszczędzić wodę i energię elektryczną. Jak na młodych przystało, połączyli wyliczenia matematyczne i wiedzę fizyczną z humorem. Zaprezentowano zarówno scenki z naszego życia, jak i filmy ze świetną grą aktorską naszych uczniów, no i przede wszystkim twarde liczby.
Imprezę zakończył plebiscyt wśród publiczności, która wskazała najlepszy jej zdaniem pomysł ratowania wody i ratowania energii. Wygrały odpowiednio klasy 2d i 2g.  Gratulujemy!

Uczniowie Jagiellonki rekomendują między innymi:

- ratuj wodę:

Zakręcaj kran myjąc zęby

Używaj zmywarki do naczyń

Bież prysznic zamiast kąpieli

- ratuj energię:

Unikaj otwierania lodówki i piekarnika

Nie prasuj – wprowadźmy pomiętolone poniedziałki w naszej szkole

Nie drukuj, nie przyjmuj ulotek – wprowadźmy dzień bez podręczników.

Sam zdecyduj! Jaga ratuje!

Organizatorzy: Małgorzata Chrabąszcz

Joanna Grommunt